KAPLAMA

Bandag kaplamaları soğuk kaplama yöntemi ile üretilir. Genellikle yüksek yoğunlukta ve çeşitli desenlerde önceden pişirilmiş sırt kauçuğu raspalanmış bir karkas üzerine sarılarak belirli bir sıcaklık ve basınç altında pişirilir.

Bir lastiğin kaplanabilmesi için 3 ila 6 mm arasında diş derinliğine ve bozulmamış bir karkas yapısına sahip olması gerekmektedir.

Bandag kaplama teknolojisi hasssaslığı korumak için 7 adımdan oluşan bir süreci takip eder. Bu adımlardan birincisi ilk kontroldür. Bu basamakta lastikler uzmanlar tarafından el ve göz ile kontrol edilir. Böylece lastiğin kabaca kaplamaya uygun olup olmadığı belirlenmiş olur.

İkinci adımda gözle görülemeyen problemli bölgeleri ve potansiyel hataları ortaya çıkartmak için bir Bandag ayrıcalığı olan NDI röntgen cihazı kullanılır. NDI röntgeni sonunda eğer lastik kaplamaya uygun değilse prosese başlanmaz. Böylece yolda arızalanabilecek bir lastiği kaplama prosesine başlamadan elemiş oluruz.

Üçüncü adımda raspalama işlemi ile lastiğin sırtındaki fazla kauçuk temizlenir. Eş merkezli raspalama sistemi ile sadece fazla kauçuk alma işlemi yapılmakla kalınmaz, yenisinden daha yuvarlak lastikler üreterek yakıt tüketimene de olumlu etki eder.

Dördüncü aşama krater açma ve dolgu aşamasıdır, bu aşamada karkas üzerinde bulunan yaralar tamir edilerek karkasa orjinal dayanıklılığı yeniden kazandırılır.

Beşinci adımda karkasın yeni sırt deseni ile kaplanması işlemi yapılır. Bu prosesde önceden pişirilmiş sırt deseni ve birleştirme kavuçuğu , tamamen orjinal formu yeniden kazandırılmış karkasa uygulanır.

Sonraki adımda hazırlanan lastik zarflama dediğimiz iç lastik benzeri bir malzeme ile sarılır, sonrasında otoklav dediğimiz pişirme kazanına konularak sabit basınç ve sıcaklık altında belirli bir süre pişmeye bırakılır.

Son adımda kazandan çıkan kaplanmış lastikler uzmanlar tarafından testlere tabi tutularak kontrol edilirler. Bu 7 aşamadan sonra yeni lastiğe eşdeğer performansa sahip Bandag kaplamalarını elde etmiş oluruz.