KURUMSAL

TARİHÇE

Özcanlar Lastik, şirketin halen genel müdürlük görevini sürdürmekte olan İbrahim Özcan tarafından 1975 yılında kuruldu. Ankara’nın Yeni Sanayi bölgesinde o zamanki şartlarla kullanılmış lastik satışı ile başlayan süreç 1978 yılında Uniroyal markasının bayiliği alınarak yeni lastik satışı ile devam etti.

Ortaklıklı bir yapının kurulmasının ardından şirket 1984 yılında Sabancı grubunun ürünlerini satmak amacı ile Lassa bayiliği unvanı aldı ve İskitler bölgesine taşındı. 1988 yılında Sabancı Grubu ve Bridgestone ortaklığının başlamasının ardından Bridgestone ürünleri de satılmaya başlandı. Lassa ve Bridgestone marka lastiklerin Ankara’da toptan ve perakende satışını gerçekleştiren şirket, ortaklarından 1997 yılında ayrılarak Özcanlar Lastik olarak İskitlerde ki mağazası ile yoluna devam etti. İlk şube 1998 yılında Şaşmaz bölgesinde, ikinci şube ise 2003 yılında Ostim bölgesinde açıldı. Ardından 2005 yılında Ostim’deki merkez binasının inşaatı tamamlandı ve Kasım 2005’te şu anda şirket merkezi olarak kullanılan 3.250 metre karelik Ostim mağazası açıldı.

Özcanlar Lastik, Lassa ve Bridgestone marka ürün yelpazesini binek, kamyon ve otobüs lastiklerinden, traktör ve iş makinesi lastiklerine kadar genişletti. Akü ve jant çeşitlerinin de eklenmesi ile binek ve ticari kullanıcıya sunduğu kapsamlı hizmeti en üst seviyeye çıkardı.

Haziran 2011 yılında 2.750 metrekare kapalı alana kurulu Bandag Soğuk Kaplama Tesisini açarak ilk üretimine başladı. Şirket, 2013 Ocak ayında tesisi 4.000 metrekare kapalı alana genişleterek orbit kaplama üretimine de başlamıştır.

Şirketin 9 Nisan 2012’de Çankaya şubesinin açılışı yapılmış ve 2014 yılında da Armada AVM ile Bilkent’te de birer satış noktası hizmete açılmıştır. Bugün konusunda uzman 80 çalışanı ile Özcanlar Lastik sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin sektöründe öncü firmalarından biridir.